NewsNews 2015/2016

Zlatarski International School students about the 'See the face behind the label' campaign

„Трябва да виждаме историите на хората зад етикета, който медиите и хората създават.”, каза Анна Жукивская, която гостува на “Ива от сутрин до обед” заедно с Албена, Яна, Стефан и Девина – ученици от гимназия „Проф. д-р В. Златарски” – за да разкажат за кампанията „Виж човека зад етикета”.
„Идеята беше да накарам учениците да прекарат време с хора, с които обикновено няма как да се срещнат. Обикновените благотворителни кампании са много регулирани – „Вие нямате, ние ви даваме.”. Избрахме да се обърнем към хора, които няма как да получават подобно внимание. Посетихме бежанския лагер „Военна рампа”, както и дом за пенсионери. Целта е да науча учениците, че трябва да виждаме историите на хората зад етикета, който медиите и хората създават.”, разказа Анна за идеята на кампанията.
„Тези хора са някак забравени от обществото въпреки че са създали нещо за него. Когато ги посетихме, ни направи впечатление, че бяха много самотни. Много се зарадваха, когато млади хора проявиха интерес към историите им. Някои от тях нямат близки и роднини, които да ги посещават и с които да общуват. Трябва да се обръща повече внимание – хубаво е да се сещаме, че не само ние съществуваме. Когато някой се пенсионира, не означава, че изчезва – всеки има нужда от внимание и любов”, споделиха двама от учениците.
„Бежанския лагер е училище, ремонтирано преди 2 години. Хората приемат престоя си в България за нещо временно и не се грижат за условията, които са им предоставени. Живеят един посредствен живот между четири стени и чакат престоят им да приключи. Всеки от тях има своя собствена история и различни проблеми, за които да се притеснява. Много е трудно за тях – в един момент си някой някъде, а в друг – никой в ничия земя.”, разказаха за впечатленията си от „Военна рампа”.
Учениците разказаха, че в последно време броят на сирийците намалява драстично. Мнозинството от регистрирани в центъра са мъже от Афганистан, които дават като причина една и съща история – бомба, която е избухнала на 30 метра от домовете им.
„Хората, които се вписаха в тази стереотипна история бяха иракчаните. По-голямата част от тях се определят като кюрди. Момчето, с което се запознах, разказа как неговият баща е бил убит от ИДИЛ преди няколко дни и неговата крайна цел е Германия, а България не представлява никакъв интерес. Вероятно има истина в историята, която разказа, но ми се струва, че се използва ситуацията с бежанската криза, за да минат спокойно към Западна Европа”, каза Стефан.
„Бяхме много впечатлени от историята на д-р Тамир, който е завършил медицина в България. Той се жени за приятелката си и заедно с нея заминават да живеят в Сирия. Идва войната и д-р Тамир трябва да продаде всичко, за да прекара жена си и трите си деца през границата, за да дойдат в България. За него беше много тежко, защото има недостиг на медицински лица в бежанския лагер. Никой не оценява сериозността на ситуацията и не смята за важно да се помага. Д-р Тамир се изхранва от спестяванията си, защото заплатата му от лагера е незначителна.”, споделиха още за впечатленията си от бежанския лагер.
„Аз мога да съм горда с това, че имам такива ученици. Откакто работим заедно, тяхната самоинициатива се разви страшно бързо – аз почти не съм нужна в кореспонденцията. В момента всички работят върху книга, в която да разкажат историите, с които са се сблъскали по време на проекта. Някой от момичетата преподават български език на хора от бежанския лагер. Най-хубавото е, че има устойчив резултат и мисленето им се променя завинаги. Оттук нататък те ще виждат лицето зад етикета”, завърши Анна Жукивская.
https://www.facebook.com/IvaOtSutrinDoObed/photos/a.296845517087996.61240.290612224377992/856813794424496/?type=3&theater