10 things you need to know about applying to Zlatarski International School of Sofia
Applying after grade 7 is an important moment for students and their parents. Advice from current students of Zlatarski International School, who have already sailed through the school’s admissions process, can be very useful.
Here are the 10 most important things our current students shared about applying after grade 7 to Zlatarski International School.
1. Трябва да знаеш кои сме
Ние сме международна гимназия, което ти дава възможност да се запознаеш с много ученици и учители от всички крайща на света – от Великобритания, Индия, Русия, САЩ, Грузия, Полша, Израел и къде ли още не. Също така, имаме около 300 внимателно подбрани ученици, което ти гарантира лично внимание и отношение от преподавателите. Пък и така се чувстваме като семейство – всеки познава всеки. Международни сме и защото получаваме повече от българската диплома за средно образование. При нас получаваш и световно признатите IGCSE сертификати и International Baccalaureate диплома, с които вратите на най-добрите университети по света се отварят широко пред теб.
2. Kандидатстваш малко по-рано от всички други
Изпитите ни са през март и април. Но пък хубавото е, че когато всичките ти приятели, кандидатстващи в други училища, трябва да чакат чак до лятото, за да разберат къде ще учат, ти вече ще си спокоен, че си приет на най-желаното от теб място. За да кандидатстваш в гимназията, трябва да имаш минимум 4,50 от първи срок в седми клас или като финална оценка на завършен седми клас.
3. Приемният изпит
Какви изпити трябва да направиш? Съобразени с взетия материал. Изпитът продължава 2,5 часа и включва тест по български език и литература, за който имаш 30 минути, есе на житейска тема за 60 минути и тест по математика за още 60 минути. Всичките въпроси са съобразени с материала, който си взел в училище до този момент, тъй че не се притеснявай, че може да ти се падне нещо, което още не си учил!
4. Бъди в училище навреме
В деня на изпита трябва да си тук в 8:30 сутринта, за да преминеш регистрирация и да те настанят в стаята, където ще се проведе изпитът, а и за да не се притесняваш, че ще закъснееш за него. Изпитът започва в 9.00 часа и продължава 2 часа и половина – ще имаш достатъчно време, за да се справиш с всички части. В 11:30 изпитът приключва.
5. Тестът по български език и литература
Първата част е тестът по български език и литература. Въпросите са все свързани с неща, които вече си учил – четене с разбиране, части на речта, видове изречения, откриване на правописни, пунктуационни и граматически грешки в кратък текст. Чети текстовете и изреченията към въпросите внимателно, за да не пропуснеш нещо. Имаш достатъчно време, за да помислиш добре кои са правилните отговори. Не бързай!
6. Въпросите по литература
След това са въпросите по литература и са съобразени с произведенията, които си учил до този момент в 7. клас. Включват тълкуване на текст, въпроси от типа „каква е ролята на лирическия говорител” и въпроси за изразни средства, например дали в текста са използвани метафори, хипербола и т.н. Преговори си дефинициите за различните изразни средства. Не искаме от теб да наизустяваш произведенията, които си учил, така че не се притеснявай – въпросите са фокусирани върху твоето разбиране на текстовете.
7. Есето
Есето ми е любимата част! Тук имаш възможност да изразиш мислите и чувствата си по една общочовешка тема, която да избереш от двата предоставени варианта. Есето е съчинение разсъждение по житейски проблем и търси личното ти мнение по даден въпрос (теза), като го подкрепиш с добре обмислени аргументи (следващите няколко абзаца) и накрая стигнеш до някакъв извод и обобщение (заключение). Темите са страшно интересни! Например – „Какви са предимствата на международното образование?“ или „Какво значи да надминеш себе си?“. Наистина те карат да се замислиш, а целта е да покажеш как ще подходиш към проблема, как ще структурираш отговора си и как си успял да го изразиш с думи.
8. Математика
Последната част от изпита е математиката и имаш 60 минути за нея. Тук са вкючени разнообразни задачи – има малко аритметика, дроби, задачи за скорост и разстояние, уравнения, многочлени и геометрия, например лице на триъгълник или смятане на ъгли. Чети внимателно указанията и после проверявай старателно отговорите си! Най-неприятно би било, ако не си отговорил правилно от недоглеждане, а не от незнание.
9. Притеснение и стрес
Това все пак е изпит и сигурно се притесняваш. Знай, че няма нищо страшно, а хората, които ще те посрещнат тук са готови да откликнат, ако имаш нужда от нещо или имаш въпроси. Ако имаш моменти, в които притеснението или стресът ти се струват прекалено големи, остави каквото вършиш в момента, затвори очи и се отпусни, дишай дълбоко за няколко минути и напрежението ще намалее. Чети бавно и концентрирано въпросите, за да си сигурен, че си ги разбрал правилно и ще се справиш без голямо затруднение, ще видиш!
А за да намалиш цялостно стреса покрай кандидатстването, опитвай да отделяш всеки ден време, в което да правиш нещо, което ти е наистина приятно – да се разхождаш, да спортуваш, да играеш с домашния любимец, да гледаш телевизия, да четеш книга или да играеш на компютъра. Важното е да имаш време, в което да разпускаш и да не мислиш за сериозни неща. Това не важи само за изпитите – помага ни на всички!
10. Интервюто – срещата с приемната комисия
Резултатите от изпитите излизат след седмица, така че бързо ще разбереш как си се справил. Ако си одобрен, следва втората и много, много важна част от приема – срещата с приемната комисия. Ще те включат в група с още няколко кандидатстващи и всички ще дойдете в уговорения ден и час заедно с родителите си. По време на интервюто ще говориш за личните ти цели и за причините ти да искаш да станеш част от Златарски. За да се подготвиш за срещата, разгледай сайта на училището и проучи какви са ценностите ни, какво е IGCSE и какво е IB. Най-добре би се представил, ако си присъствал на някоя от информационните срещи в гимназията. Разговорът с приемната комисия не е изпит, но искаме да се харесаме взаимно, затова за нас е много важно да видим, че знаеш къде отиваш.
Надяваме се, че тези 10 неща ти бяха от полза. Ще се радваме да се запознаем. Успех!